Finalisti projektu Veľvyslanectvo mladých absolvovali návštevu Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Poznávací zájazd sa uskutočnil na základe pozvania europoslanca Ivana Štefanca. Účelom návštevy nebola iba prehliadka parlamentu a krás Štrasburgu, ale najmä možnosť debatovať s europoslancom na aktuálne spoločenské témy v priestoroch na to určených. V útrobách samotného parlamentu.
Mladosť nie je len o pozitívnom vnímaní sveta, ale najmä o nádeji
Aristoteles dívajúc sa na mladú generáciu iba zúfalo poznamenal: „Ach tá dnešná mládež!“ Súčasná generácia je opakom. Je dravá, s kritickým myslením, a veľkú rolu zohráva fakt, že v našich končinách ide o prvú generáciu nepoznačenú komunistickým zmýšľaním a videním sveta. Byť ticho, nevytŕčať, neprejavovať svoj postoj a myšlienky im je cudzie. Môžeme byť iba vďační pedagógom a rodičom, ktorí ich vedú k samostatnosti a nenechávajú ich „opiť sa rožkom.“ Vďaka mládeži sa môže posunúť vpred celá spoločnosť. Aj samotný zájazd poukázal na to, aká je naša krásna krajina plná nadaných mladých ľudí, ktorí chcú vidieť svet ako krajšie a najmä bezpečné miesto. Témy ako vojna na Ukrajine, zdražovanie energií či postoj Slovenska v otázkach zahraničnej politiky sa niesli celou debatou a rozvírili množstvo nových otázok a postojov. Študenti so zápalom sledovali rozpravu a aktívne sa zapájali. S europoslancom Ivanom Štefancomsme sa zhodli na príjemnom dojme z mladých Slovákov a Sloveniek. „Som úprimne rád, že vidím to nadšenie a zvedavosť v ich očiach. Prajem celému Slovensku veľa zdravia, vnútornej sily a vytrvalosti. Nečakajú nás jednoduché časy, ale vidím, že aj vďaka šikovným mladým ľuďom máme šancu nájsť spoločné európske riešenie. Veľmi ma teší, keď vidím s akou vervou a vedomosťami vystupujú. Slovákom by som rád odkázal, aby sme dokázali spolupracovať, aby sme boli jeden k druhému tolerantný, nielen v rámci našej krajiny, ale v rámci celej Európy. Európsky projekt je to najlepšie, čo nás mohlo postretnúť. Slováci nikdy predtým nemali v histórií šancu sa tak rozvíjať a najmä spolurozhodovať nielen o svojom osude, ale o osude celej Európy. Vážme si to, rozvíjajme sa navzájom a buďme trpezlivý,“ apeluje na rodákov europoslanec. Počas našej návštevy sme mali možnosť zúčastniť sa aj krstu knihy o M.R.Štefánikovi a Louise Weiss. Príbeh vzťahu dvoch Euroobčanov z pera Miroslava Musila je príbehom odvahy a sna o mierovej Európe, ktorú žijeme na území Európskej únie. Pečať M.R.Štefánika odteraz zostáva aj vďaka jeho podobizni s jeho priateľkou Louise Weiss, po ktorej je pomenovaná hlavná budova Europarlamentu v Štrasburgu. Knihu prišla uviesť do života aj česká europoslankyňa Michaela Šojdrová: „Vždy potrebujete spojenca, ktorý vám pomôže niečo zrealizovať a ja som vďačná za našu efektívnu česko-slovenskú spoluprácu. V niektorých veciach ste vy Slováci pred nami, napríklad v otázke Eura, verte mi, že veľa Čechov by bolo dnes za Euro vďační. Najmä v dnešných časoch.“ V súvislosti s krstom knihy zdôraznila, že Štefánik je dôležitou osobnosťou aj pre Čechov, keďže patril medzi zakladateľov niekdajšieho Československa. Kniha „Louise Weiss a Milan Štefánik – príbeh vzťahu dvoch úžasných Euroobčanov“, ako aj obraz s prebalom knihy s podobizňami oboch týchto osobností, budú dokonca zdobiť niektorú z chodieb významnej inštitúcie akou je Európsky parlament v Štrasburgu.
Učitelia ako zo sna
Študentka Hotelovej akadémie na Slančíkovej ulici v Nitre, Denisa Križanová sa zúčastnila na Veľvyslanectve mladých s projektom Audiowalk Nitra. Cieľom Audiowalk nahrávok, ktoré sú v súčasnosti jednou z najpopulárnejších interaktívnych foriem v cestovnom ruchu v zahraničí je propagácia mesta netradičným, inovatívnym spôsobom. Komentované zvukové nahrávky – podcasty umožnia turistom spoznávanie najzaujímavejších častí mesta, pričom sú rozprávané formou príbehu konkrétnych osôb v konkrétnom priestore.
Denisa hodnotí Veľvyslanectvo mladých veľmi pozitívne a je vďačná za možnosť spoznať svet o čosi bližšie: „Projekt mi priniesol naozaj veľa nových skúseností, vidieť naživo dianie v Európskom parlamente je čerešničkou na torte. Veľmi si vážim aj spoluprácu s mojím triednym učiteľom a konzultantom Michal Bilicom. Aj vďaka nemu som vo Francúzsku, pre mňa je to prvý krát.“ Michal zareagoval s úsmevom: „Mám proste šťastie na šikovných študentov.“ Študenti spolu s učiteľmi mali možnosť prezrieť si historické centrum Štrasburgu, prejsť jeho malebnými uličkami a užiť si atmosféru za ešte príjemného letného počasia. Mesto je sídlom Rady Európy, Európskeho parlamentu a Európskeho súdu pre ľudské práva. V minulosti patril striedavo k Nemecku aj Francúzsku, čo ovplyvnilo aj jeho výzor. Najznámejšia je jeho Katedrála Notre Dame, ktorá pochádza z 11.–15. storočia. Postavená je z červeného pieskovca. Niektoré mestské domy zo 17. storočia majú drevené vonkajšie fasády a práve tými je Štrasburg známy. Dohovoríte sa francúzsky, ale bez problémov aj anglicky či dokonca nemecky, čo dodáva mestu dojem naozajstnej Európy. A najmä umocňuje dobrú vnútorný pocit z pokojného spolunažívania.
V Európe vyhráva dohoda, nie krik
Po príchode do Európskeho parlamentu mali študenti možnosť absolvovať zaujímavú prednášku s pani Alenou Čarnou, doplnenú o reálie priamo z tejto inštitúcie. Spolu sa nahlas zamýšľali nad tým, čo znamená členstvo v Európskej Únií, ako na seba nadväzujú práva a povinnosti tohto záväzku a najmä čo to znamená pre Slovensko. Zrejme každý v miestnosti si uvedomoval privilégium, aké sa nám dostáva. Debata bola prínosná tak pre žiakov, ako aj pre učiteľov a samotného europoslanca Ivana Štefanca.
foto: Hana Šebanová