Na druhý deň súťaže Veľvyslanectvo mladých sa študenti stredných škôl sústredili na technické témy. Moderátor privítal autorku projektu, generálnu riaditeľku vydavateľstva STAR Production, Máriu Rehákovú, ktorá mala úvodný príhovor.
Odbornosť zaručili profesionáli
Odbornými garantmi projektu boli PaedDr. Silvia Manduľáková, PhD., zakladateľka neziskovej organizácie Edutech a predsedníčka poroty, a pán Mag. Martin Volek, MBA, PhD., podpredseda Bratislavskej organizácie cestovného ruchu a zakladateľ jazykovej školy Volis Academy.
Moderátor vysvetlil pravidlá prezentácií, kde každý tím mal 10 minút na predstavenie svojho projektu, po ktorých nasledovali otázky poroty. Projekty hodnotili odborníci na základe nápadu, spôsobu vypracovania, realizovateľnosti, prezentačných schopností a dodržania časového limitu.
Medzi prezentáciami boli napríklad projekty Adama Záchrenského o inteligentnej eliminácii standby spotreby elektrickej energie, Mareka J. Lehotzkého, Tadeáša Béresa a Artura Adamca o šetrení elektrickej energie a udržiavaní tepla v domácnosti, či Dominiky Oláhovej, Márie Výbošťokovej a Samuela Bulvalu o podpore environmentálneho a technického vzdelania. Dievčenská skupina, vrátane Simony Kotešovej, Janky Bulkovej a ďalších, predstavila projekt na tému Technika je aj pre dievčatá – spoločenský význam osvety. Polina Chekryhina prezentovala myšlienku premeny uhoľnej elektrárne na turistickú atrakciu a Michal Vlček spolu s tímom predstavili projekt zvyšovania vedomostí o elektrárňach.
Porota, zložená z odborníkov ako Ing. Andrej Žiarovský, Tomáš Kliment, Daniela Chovancová, Michal Sekáč, Michal Šmihál, Mgr. Martina Murgašová, PaeDr. Monika Kolková, Elena Kohútiková a doc. Eliška Kubíková, mala neľahkú úlohu vybrať najlepšie projekty. Po prestávke sa členovia poroty poradili a rozhodli o víťazoch.
Elena Kohútiková z nadácie VÚB: “VÚB pravidelne podporuje projekt Veľvyslanectvo mladých a musím povedať, že právom. Odborná úroveň prezentácií každým rokom stúpa. Mladí ľudia sú suverénni a vedia v angličtine krásne odprezentovať svoje témy. Budem sa snažiť aby mal tento projekt v nadácii VÚB zelenú aj po ďalšie roky, lebo má naozaj zmysel budovať a pracovať na mladej generácii.”
Silvia Manduľáková zhodnotila úroveň projektov, ktoré boli na veľmi vysokej úrovni. Potom nasledovalo samotné vyhodnotenie a odovzdávanie cien.
A víťazmi sú…
Tretie miesto získali študentky Simona Kotešová, Janka Bulková, Ema Vinová, Katarína Živčicová, Nelka Krótka, Tamara Murínová a Lenka Hírešová s témou Technika je aj pre dievčatá – spoločenský význam osveta, ktoré obdržali knihy od vydavateľstva IKAR a návštevu EuroParlamentu od vydavateľstva STAR Production.
Druhé miesto, ktoré si odniesol Adam Záchrenský a jeho téma Inteligentná eliminácia standby spotreby elektrickej energií, bolo ocenené encyklopédiou, voucher v hodnote 200 EUR od spoločnosti Qualysoft a možnosť návštevy EuroParlamentu.
Víťazom sa stal Marek Húsenica a Regulátor výkonu fotovoltaických panelov. Odniesol si encyklopédiu od vydavateľstva IKAR, trojmesačný skupinový jazykový kurz od Volis Academy, iPhone 15 od STAR production a tiež možnosť návštevy EuroParlamentu.
Tím zo Slovenských elektrární sa rozhodol udeliť aj špeciálnu cenu. Tá putovala študentom v zložení Marek J. Lehotzký, Tadeáš Béreš, Artur Adamec za projekt Šetrenie elektrickej energie a udržiavanie tepla v domácnosti.
Slovenské elektrárne si zároveň pripravili balíčky pre všetkých účastníkov.